İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat
Tapu Masrafları

Tapu Masrafları

Tapu masrafları 2017!


Tapu masrafları 2017!                                                                                                                                               Bir ev, işyeri, arsa veya arazinin satış işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Satış işlemlerinin tapu müdürlüğünde tamamlanabilmesi için bazı belgelerin temin edilmesi ve tapu memuruna teslim edilmesi gerekiyor. Bu belgeler hem alıcıdan hem de satıcıdan temin ediliyor.

Tapuda yapılacak işlem için öncelikle randevu alınıyor. Tapu müdürlüğüne randevu almadan gidilmesi durumunda, işlem gerçekleşemiyor. Bu nedenle telefonla ya da internetten tapu randevusunun alınması gerekiyor.


İstenen belgelerle randevu gününde tarafların orada bulunmaları gerekiyor. Herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık yoksa tapu memuru, tapu harcı masraflarının da ödenmesini istiyor. 


Tapuda harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Tapuda harç oranlarını alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödemek ile mükellef oluyor. Peki tapu masrafları 2017 ne kadar? 


Tapu masrafları 2017

1. Tapu harcı 2017

Gayrimenkulün satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Ancak bu bedeli alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor. Buna göre toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor.


Örnek: Evin değerinin 200 bin TL olduğunu düşünelim. Buna göre alıcı 4 bin TL, satıcı 4 bin TL olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyor.


2. Tapu döner sermaye masrafı 2017

Tapu harcının yanı sıra, tapu döner sermaye bedeli de ödeniyor. Bu bedel 2017 yılında 90,50 TL olarak tahsil ediliyor.hazır emlak sitesi